...
Blog

TINY HOUSE İÇİNDE HER MEVSİM YAŞANABİLİR Mİ?

7 Ocak 2023

Oturduğumuz meskenlerin bazı özellikleri, bizlerin bu meskenlerde dört mevsim yaşayabilmemizi sağlar. Mesela iyi bir yalıtıma sahiptir ve kışın sıcak olur. Yazın ise aşırı sıcaklardan etkilenmeyiz. Tiny house yaz ve diğer mevsimlerde yaşanabilir özelliktedir. 

Peki ama nasıl?

Tiny House Dayanıklı mı?

İyi bir evin en önemli özelliği dış koşulların etkilerine karşı dayanaklı olmasıdır. Tiny house’ların iskelet yapıları çelik malzemesindendir. Bu yüzden son derece dayanıklıdır. 

Tiny house’lar depreme karşı da son derece dayanıklıdır. Esnek ve sağlam malzemelerin kullanılması sayesinde yıkılma olasılıkları çok düşüktür. 

Tiny House Yaz

Yaz aylarının en büyük sıkıntısı nem ve yüksek sıcaklık değerlerinin insanları fizyolojik ve psikolojik olarak rahatsız etmesidir. Sıcak mevsimi olan bir yerde yaşıyorsanız, nemin sıcakla birleştiğinde ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. Bu tür ortamlarda mekanların yalıtımı oldukça önem kazanmaktadır. 

Eğer iyi yalıtımlı bir evde oturuyorsanız, dış ortamın sıcaklığı sizi pek de rahatsız etmeyecektir. 

Tiny house yaz aylarında bile serin bir ortamda kalabilmenizi sağlar. Tabi ki gittiğiniz yerin sıcaklık değerleri de önemlidir. Serin bir yerde konaklıyorsanız zaten sorun yoktur. Sıcak bir yere evinizi konumlandırdığınızda, evin sıcaklık değeri sizi rahatsız etmeyecektir. 

Ayrıca klima ve fan gibi araçları da serinlemek ve yazın sıcağından etkilenmemek için kullanabilirsiniz.

Tiny House Kış

Mobil bir ev satın almışsanız, muhtemelen elektrikli ısıtıcılarla ısınacaksınız demektir. Satın aldığınız mobil eve şömine yaptırarak, odun gibi yakacak malzemeleri kullanarak da ısınabilirsiniz. 

Tiny house’lar yapıları gereği çok büyük olmadığından kolayca ısınacaktır. 

Elektrik tedariğini akü gibi araçlarla sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntem biraz pahalı olabilir. Daha az maliyetli ve sürdürülebilir olsun diyorsanız da, güneş enerji panelleri ile elektrik üretebilirsiniz. Yani ısınma maliyetini en aza indirebilirsiniz. 

Kendi elektriğinizi ürettiğinizde elektrik sobası ve klima gibi araçlarla ısınma sorununun da üstesinden gelmiş olursunuz. 

Tiny House Sonbahar

Sonbahar aylarında havalar biraz serin olacaktır. Ama olsun, eviniz yalıtımlı olduğu için serin havalardan etkilenmeyeceksiniz. Sonbaharın keyfini dilediğiniz yerde çıkarabilirsiniz. 

Sonbahar aylarında bile mobil evinizde yaşamak sizin için harika bir şey olacaktır. 

Hatta doğanın içinde, sararan yaprakların size sunduğu görsel şöleni izlemeye, konforlu evinizde devam edebilirsiniz. 

Kış ayları için verdiğimiz ısınma önerilerini dikkate alarak sonbahar aylarında ısınma sorununuzu kolaylıkla halledebilirsiniz. 

Evinizi satın almadan önce mutlaka, hangi yapı elemanlarının evde yer alacağını öğrenin. Her mevsim bu evde yaşayacağınız için ilave ettirmeniz gereken unsurlar olabilir.

Tiny House Bahar

Doğanın canlanmaya başladığı bahar aylarında, doğanın doğrudan içinde olmak harika bir duygudur. Mobil evinizle doğanın canlanışına şahit olabilirsiniz. Bahar aylarında tiny house ile yapılabilecek birçok şey vardır. Mesela doğanın içinde piknik yapabilirsiniz. Mangal yakabilirsiniz. 

Ya da uzun doğa yürüyüşünden sonra evinizde dinlenebilirsiniz. Bir tiny house’da dört mevsim yaşamak harika bir deneyim olacaktır. 

Tiny House Her Mevsim Güzel!

Sabit bir evde oturduğunuzda o evin bulunduğu yerin hava koşullarına tabi olursunuz. O yer soğuksa, ona göre giyinir, sıcaksa, sıcaktan etkilenmemek adına gerekli tedbirleri alırsınız. 

Tiny house yaz ve diğer mevsimlerde rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Bünyesinde bulunan yalıtım özelliğinden dolayı her mevsim rahat edebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. 

Sadece bulunduğunuz mevsim şartlarına göre giyinmeniz ve kendiniz için gerekli önlemleri almanız yeterli olacaktır. 

Tiny house sahibi olduğunuzda görmediğiniz yerleri görecek, her mevsimin tadını çıkaracaksınız. 

...