...
Sabit Ev
NOMAS F1

NOMAS F1 Modelimiz 3,30 x 10,00 metre ölçülerine sahiptir. Geniş iç hacmi ile 2-4 Kişilik aileler için idealdir. Doğal ahşap ve metalik görünümün bir arada kullanıldığı modelimiz izolasyon katmanları ile yaz kış her türlü iklim şartında kullanıma uygundur.

NOMAS F2

NOMAS F2 Modelimiz 4,00 x 8,00 metre ölçülerine sahiptir. Uyku ve yaşam alanını birbirinden ayıran minimalist mimari çözümleri ile 4-6 Kişilik aileler için idealdir. Doğal ahşap ve metalik görünümün bir arada kullanıldığı modelimiz yüksek izolasyon katmanları ile yaz kış her türlü iklim şartında kullanıma uygundur.

...

Her geçen gün daha kalabalık hale gelen ve kaos hakimiyetinin arttığı şehirlerden kaçmayı hayal edenlerin sayısı giderek yükseliyor. Birçok kişi daha sade ve minimal bir yaşamda mutluluğu yakalayabileceğine ikna olmuş durumda. Güne başlandığında trafik sesiyle karşılaşmak, işe giderken saatler boyunca hava kirliliğine maruz kalmak, eve dönüş için yeniden trafikte zaman öldürmek gibi birçok olumsuzluk şehir hayatının cazibesini ortadan kaldırıyor.

Pandemi ile birlikte değişen beklentiler ve farklılaşan istekler de devreye girdiğinde kırsalda, sessiz sakin bir yaşam arayışında olanlar çoğalıyor. Kendine ait ya da kiralık bir arsada tiny house’larda sürülecek bir hayat huzurlu bir deneyimle özdeşleşmiş durumda. Nitekim bu düşünce gerçeği yansıtıyor. Mis gibi havayı içine çekerek güne başlamak, uzaktan çalışma imkânlarındaki artışla gün içerisinde huzurlu bir iş süreci geçirmek ve yaşanılan bölgeye özgü yöresel lezzetlerin en doğalıyla beslenmek düşünüldüğünden de güzel bir deneyim olabilir.

Minimal yaşam tarzını benimseyenlerin geçmişe oranla günümüzde çok daha farklı tercihleri bulunuyor. Küçük evler giderek çeşitleniyor, üretimlerinde kullanılan teknolojiler gelişiyor, tiny house’lar birden çok kişinin konforlu bir yaşam sürmesini mümkün kalacak tasarımlarda imal ediliyor.

 

Sabit Tiny House Nedir?

Minimal yaşam tarzı doğrultusunda, tek ve iki katlı olarak üretilebilen, tekerleksiz küçük evler sabit tiny house olarak adlandırılıyor. Tekerleksiz tiny house’lar arsalar üzerinde konumlandırılarak bireysel yaşam alanları oluşturulmasını mümkün kılan yapılar. Arsanın üzerinde konumlandırılmaları sırasında belirli izinlerin alınması gerekiyor. İmarsız arazilere herhangi bir izin almadan konumlandırılabilen mobil tiny house’lardan farklı olarak sabit tiny house’lar belirli yasal düzenlemelere tabi.

Minimal ve özgür bir yaşam sunan sabit tiny house modelleri talepler doğrultusunda özelleştirilebileceği gibi standart olarak da sunulabiliyor. Tekerleksiz tiny house’lar konumlandıkları alanda sabit kalan küçük ev çeşitleri arasında yer aldıklarından model seçimi sırasında bireylerin minimal yaşamdan beklentilerinin, ne kadar süre ile sabit tiny house’da yaşamak istendiğinin ve kaç kişilik bir yaşam alanına ihtiyaç duyulduğunun düşünülmesi önem taşıyor.

Sabit küçük evler hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli unsur ise mobil evlerden farklı olarak alanlarının genişleyebilmesi. Mobil evler karayolları trafik kurallarına tabidir, trafiğe çıkabilmeleri için belirli ölçü kriterlerini karşılamaları gerekir. Sabit evler ise böyle bir gereksinimi karşılamak zorunda olmadığından temelinde bir alan sınırı doğrultusunda üretilmezler.

 

Sabit Tiny House’larda kışın yaşanır mı?

Sabit küçük evlerde kışın yaşanır mı? hakkında verilebilecek tek bir yanıt bulunmuyor. Bu sorunun yanıtını şekillendiren temel unsurlar tekerleksiz tiny house üretiminde kullanılan malzemeler ve elbette yalıtım sistemleri olarak öne çıkıyor. Hâliyle sabit küçük ev üreticilerinin imalat standartları, sabit tiny Houselarda dört mevsim yaşanıp yaşanamayacağı üzerinde etkili bir değişken olarak karşımıza çıkıyor.

Nomas Tiny House sabit küçük evlerde izolasyon katmanları bulunmaktadır. İzolasyon katmanları yaz ve kış aylarında küçük evlerde konforlu ve iklim koşullarının etkilerinin hissedilmediği bir yaşamı mümkün kılar. Soğuk ve sıcak havaların olumsuz etkilerini minimize eden Nomas Tiny House tekerleksiz evler, yeni bir hayata başlayacak olan kişilerin yılın her günü yaşayabilecekleri mühendislik gerekliliklerini yerine getirir.

Sabit Tiny House’larda kaç kişi yaşayabilir?

Tekerleksiz tiny house modelleri tek veya iki katlı olarak, farklı ölçülerde ve farklı yaşam alanı tasarımlarında üretilebilirler. Kaç kişinin yaşayabileceği; sabit evin alanı ve tasarımı ile yakından ilişkilidir. Nomas tekerleksiz evler standart veya kişiye özel mimari taleplere uygun olarak tasarlanabilmektedir. Genellikle 2, ila 6 kişinin konforlu bir yaşam sürebileceği tasarımsal ilkeler doğrultusunda 4,00 metre ene kadar ve 12,00 metre boya kadar farklı ölçülerde üretilebilmektedir.

 

Tiny house kaç m2 olur?

Mobil tiny house’lardan farklı olarak sabit tiny house modellerinde temel olarak bir metrekare sınırlaması bulunmamakla birlikte 20-35 metrekarelik alana sahip olan modellerin birden çok kişinin ev konforunu yaşamasını sağladığı ifade edilebilir. Nomas kalitesiyle üretilen tekerleksiz tiny house modelleri sahip oldukları mimari özellikler, kaliteli yalıtım sistemleri ve şık tasarımları ile doğanın içinde, huzurlu ve aynı oranda konforlu bir yaşam hayali kuranların beklentilerini karşılar.

 

Tiny House tasarımı özelleştirilebilir mi?

Hem tekerlekli küçük evler hem de tekerleksiz küçük evler farklı tasarımlara sahip olabiliyor ve tasarımları üreticilerin hizmet politikaları doğrultusuna özelleştirilebiliyor. Tiny house’lar giderek yayılan minimal yaşam tarzının temsilcileri. Doğada yaşamak ve şehirden uzaklaşmak önemli bir ihtiyaç olsa da konforun da maksimize edilmesi gerekiyor. Bireylerin yaşam alışkanlıkları, tercihleri, ihtiyaçları tiny house tasarımında değişim yapılmasını gerekli hâle getirebiliyor. Nomas Tiny House imzası taşıyan mobil evler de sabit evler de tasarımsal olarak özelleştirilebilmeleri ve hatta bireysel hayallerin karşılanması için baştan tasarlanabilmeleri ile öne çıkıyor. Size özel bir yaşamın mümkün olması için en temel gereksinimleriniz Nomas kalitesi ile karşılanıyor.

 

Tiny house ne kadara olur?

Tiny house fiyatları birçok değişken doğrultusunda farklılaşabiliyor. Tekerlekli veya tekerleksiz olup olmadıkları, alanları, üretimlerinde kullanılan malzemelerin kalitesi, izolasyon özellikleri, evlerin iç tasarımında yer verilen teknik ve teknolojik ürünler, dışında kullanılan malzemelerin niteliği, tercih edilen cam özellikleri, mutfak tezgâhının üretildiği malzemenin kalitesi, elektrik altyapısı, zemin kaplama özellikleri gibi birçok unsur küçük ev fiyatları üzerinde etkili. Nomas Tiny House tekerleksiz ev fiyatları hakkında bilgi almak, evlerin özelliklerini detaylı olarak öğrenmek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun seçenekleri belirlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Temiz ve pis su giderleri nasıl yapılıyor?

Tekerlekli evlerde dahili su tankı kullanımı su ihtiyaçlarının karşılanması için tercih edilen yöntem olarak öne çıksa da tekerleksiz sabit evler söz konusu olduğunda daha sürdürülebilir seçeneklerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu noktada şebeke suyuna bağlantı yapılması ya da su kuyusunun açılıp ev ile bağlantısının kurulması gerekebiliyor. Bu bağlantılar yapıldığında elde edilen su hem tuvaletlerde hem de mutfaklarda efektif bir şekilde kullanılabiliyor.

Tuvalet kullanımı için arazide foseptik çukur açılması avantajlı. Tekerleksiz evlerde seramik rezervuarlı klozet kullanılıyor ve altyapı sistemi kapsamlı olarak planlanıyor. Atık ve temiz su bağlantısı için şehir şebeke hattı tercih edilebileceği gibi temiz ve atık su depolarının temin edilmesi de mümkün. Bireysel tercihlerin yanı sıra evin konumlandırılacağı araziye özgü özellikler planlamayı etkileyebiliyor.

 

Tekerleksiz evlerde tuvalet nasıl oluyor?

Az önce de belirtildiği gibi tekerleksiz evlerde konut tipi klozetler kullanılıyor. Pis su ve atık ilgili belediyenin şebekelerine bağlanabiliyor. Ek olarak tesisatın temiz ve kirli su tanklarına bağlanması da mümkün. Katı tuvalet atıklarının çözülmesi için kimyasal sıvıların kullanılması ve katıların sıvılaştırılarak pis su tankında biriktirilmesi sağlanabiliyor. Tank belli aralıklarla tahliye edildiğinde kullanım sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

Tiny House’a elektrik nasıl bağlanır?

Sabit bir yaşama geçilmesi adına elektrik en temel ihtiyaçların başında gelir. Aydınlatma gereksinimlerinin karşılanması, mutfak aletlerinin kullanılması, elektronik aletlerin çalışabilmesi elektrik ihtiyacının sürekliliğini gereklilik haline getiriyor. Tüm bunların dışında freelance çalışanların ek ihtiyaçlarının olduğunu söylemek de mümkün.

Pandemi sonrası yaygınlaşan tiny house’da yaşam konsepti uzaktan çalışan birçok kişinin de ilgisini çekiyor. Hem hayallerdeki yaşam standartlarına kavuşulması hem de geçimin sürekliliğinin sağlanması etkin bir elektrik bağlantısını gerekli kılıyor. Nomas Tiny House sabit evler güneş enerji sistemi mekanik ve elektrik altyapısıyla, sıva altı halogen free 220 volt elektrik tesisatıyla ve klima için hazır elektrik ve mekanik altyapsıyla teslim ediliyor.

Sabit tiny house imarsız arazilere konumlandırılabilir mi?

Tekerlekli küçük evler imarlı veya imarsız tüm arazilere, özel bir izin olmadan konumlandırılabiliyor. Peki sabit tiny house’lar söz konusu olduğunda nasıl bir süreç izleniyor? Tekerleksiz küçük evlerde yaşama hayali kuran birçok kişinin aklındaki temel soru imarsız arazilerde yaşayıp yaşayamayacakları, nitekim bu konuda yanlış bilgi sunan birçok platformun varlığı bilgi kirliliğine ve yapılan satın alımların hayal kırıklığı ile sonuçlanmasına neden oluyor.

Sabit tiny house, yapı statüsünde yer alıyor. Yapı ruhsatı alınmasını gerektiren tekerleksiz küçük evler yalnızca imarlı arazilerde konumlandırılabiliyor. Alternatif olarak tarlaya konumlandırılmaları da mümkün ancak bu gibi bir durumda tarlanın özelliklerinin değerlendirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla sahip olunan ya da satın alınmayı düşünülen arazi ile ilgili bağlı oldukları belediyeden detaylı bilgi alınması ve araziye sabit ev konumlandırılıp konumlandırılamayacağı bilgilerinin alınması gerekiyor.

Tiny house depreme dayanıklı mı?

Tek katlı ya da iki katlı olarak üretilebilen tiny house’lar deprem endişesi yaşayan birçok kişinin öncelikli tercihi. Üretiminde kaliteli korozyona dirençli galvanizli yapısal çelik konstrüksiyonların kullanıldığı tiny house’lar deprem bölgelerinde giderek daha çok tercih edilen yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Çarpık kentleşme zihniyetinin tersini yansıtan bir felsefenin mimari ve mühendislik yansımaları olan tiny house’lar depreme dayanıklı yapılarıyla daha güvenli bir yaşam vadediyor.

Tiny house mantıklı mı?

Birçok kişi için bu sorunun yanıtı mutlak bir “evet”. Ancak tiny house’lar yeni bir yaşam tercihini yansıtan yapılardır. Dönemsel olarak yaşanması adına son derece işlevsel seçenekler olmakla birlikte dört mevsim kalıcı ikametgah olarak kullanılmaları da mümkündür. Tiny house’lar geleneksel betonarme yapılarına göre hem ekonomik hem de çevrecidir. Temizlikleri, alanları küçük olduğundan son derece konforludur. Fakat bu evlerin mantıklı bir tercih olup olmadığı kişiden kişiye değişebilir.

Geniş bir alan arayışında olanlar, yaşam konforunu eşya fazlalığıyla bağdaştıranlar, lüks yaşamı bol çeşitlilikle ilişkilendirenler tiny house’larda uzun süreli bir yaşama uyum sağlamakta zorlanabilir. Bu zorlanmanın kaynağı bireysel beklentilerdir. Minimalliği, ihtiyaçları minimumda karşılarken konforlu bir yaşam sürmeyi hedefleyenler ise aradıklarını tekerlekli ve tekerleksiz tiny house’larda bulabilirler. Güne sesiz başlamak, mis gibi havanın keyfini çıkarmak, doğal beslenmek, gürültü ve kaostan uzaklaşmak cazip geliyorsa, o zaman tiny house ve minimal yaşam tarzı “iyi ki” dedirten seçimlere dönüşebilir.

 

Tiny house’lar kaç yıl dayanır?

Kaliteli üretim malzemeleri ile üretilen tiny house modelleri uzun yıllar boyunca varlıklarını sürdürüyor. Kaç yıl dayanacakları hakkında kesin bir bilgi verilemese de Nomas Tiny House ürünlerinin ömürlerinin 100 – 150 yıl olduğunu belirtebiliriz. Korozyona dayanıklı çelik konstrüksiyonların kullanıldığı Nomas tiny house modelleri iç ve dış malzemelerinin kalitesi ile on yıllar boyunca kullanılabiliyor. Bu nedenle tiny house almak isteyenlerin tercihlerini yaparken kaliteyi, iç ve dış tasarımda kullanılan malzemelerin niteliğini ve üreticilerin kalite kriterlerini kapsamlı şekilde değerlendirmeleri son derece önemli. Nomas kalitesi ile sunulan mobil ve sabit küçük evlerle ilgili tüm detaylar hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

...