...
Mobil (Taşınabilir) Evler
NOMAS M1

NOMAS M1 Modelimiz 2,55 x 8,00 metre ölçülerine sahiptir. Loft katı sayesinde uyku ve yaşam alanlarını birbirinden ayırarak, son derece kullanışlı çözümler sunar. 2-4 Kişilik aileler için idealdir.

NOMAS M2

NOMAS M2 Modelimiz 2,55 x 8,00 metre ölçülerine sahiptir. Uyku ve yaşam alanını birbirinden ayıran minimalist mimari çözümleri ile 2-4 Kişilik aileler için idealdir.

...

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, yalnızca size özel anlar yaratmak ya da bambaşka bir gerçeklikte bambaşka bir hayat yaşamak… Siz de benzer istekler içerisindeyseniz ve derin bir nefes almaya her geçen gün daha çok ihtiyaç duyuyorsanız taşınabilir mobil evler ile tanışmanızın tam zamanı!

Taşınabilir mobil evler sundukları avantajlarla giderek daha çok ilgi çekiyor. Nasıl çekmesin ki? Taşınabilir manzaralar, mini evlerde size özel bir yaşam sunuyor.

Taşınabilir evler olarak da adlandırılan mobil evler atölyelerde anahtar teslim olarak imal edilir ve kullanılacakları her yere sahip oldukları tekerlekler sayesinde karayolu ile taşınabilir ve ayrıca zemine gömülmeleri gerekmez.

Mobil evlerle karıştırılan; tekerlek barındırmayan, sabit tiny house modelleri de bulunur.

Ancak bu çeşitleri taşınabilir özellik taşımadığı için farklı yasal uygulamalara tabidir. Zemine gömülmeleri ya da zemindeki bir platform üzerinde konumlandırılmaları nedeniyle imarsız arazilerde izinsiz kullanılamazlar. Alt yapı gerektirmemesi koyulabilecekleri arazilerin kapsamını genişletir ve bu durum kendi alanına sahip olmak isteyenler için büyük bir maliyet avantajını beraberinde getirir.

Mobil taşınabilir ev nedir?

O zaman en baştan başlayalım ve “Taşınabilir mobil ev nedir?” sorusunu yanıtlayalım. Taşınabilir mobil ev tekerlekleri aracılığı ile bir yerden bir diğerine taşınabilen veya çekilebilen ev türüdür.

Farklı materyallerden üretilebilir, talep doğrultusunda özelleştirilebilir. Herhangi bir temeli yoktur ve kurulum için zemine gömülmesi gerekmez. Altyapı gereksiniminin bulunmaması en ayırt edici özelliklerindendir. Ruhsatlarında çekme karavan olarak kategorize edilirler.

Montajı kolay, dayanıklı ve farklılaşabilen malzemelerden üretilen taşınabilir mobil evler birden çok kişinin yaşayabileceği şekilde fonksiyonel tasarımlara sahiptir. Son derece şık ve konforlu olan taşınabilir mobil evler, küçük ev yani tiny house olarak da adlandırılabilmektedir.

Taşınabilir mobil evlerin son derece popüler olmasının ardında sundukları ekonomik ve minimal yaşamdan daha fazlası var. Deprem kuşağında olan ülkemizde güvenli bir barındırma imkânı da sağlıyorlar.

Mobil ev materyal çeşitleri

Minimal ve sade yaşama olan ilginin artması, elbette pandeminin de etkisiyle öne çıkan mobil evler, taşınabilen küçük yaşam alanlarıdır. Merak uyandıran özelliklerinden biri de hangi materyallerden üretildikleridir. Bu sorunun yanıtı farklılaşabilir. Ahşap ve çelik mobil ev materyal çeşitleri arasında yer almaktadır.

Mobil evlerin farklı bölümleri farklı materyallerden üretilebilir. Dayanıklılık için römorkun hot dip galvanizli yapısal çelik konstrüksiyondan üretilmesi önemlidir. Galvaniz kaplaması olmayan çeliklerden üretilen römorklar korozyon / paslanmaya karşı korumasızdır ve bu nedenle uzun ömürlü değildir.

Galvanizli Çelik konstrüksiyon sacdan üretilen römorklar çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Nomas mobil evlerin konstrüksiyonunda ahşap ya da galvaniz kaplaması olmayan sac gibi çürüme veya paslanma riski olan materyaller yerine korozyona dayanıklı yüksek galvanizli yapısal çelik konstrüksiyon profiller kullanılır.

Tekerlekli mobil ev fiyatları

Tekerlekli mobil ev fiyatları, mobil tekerlekli ev modelleri doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Tercih edilen modelin römork yapısı, üretim malzemesi, izolasyon özellikleri, alanı, ölçüleri, panellerde kullanılan materyal, iç tasarımında kullanılan malzemeler, güneş enerjisi sisteminin dahil olup olmadığı, klima ile sunulup sunulmadığı gibi birçok unsur taşınabilir mobil ev ve fiyatları üzerinde etki gösterir.

Bu noktada sadece en ucuz alternatife yönelmenin doğru bir tercih olmayacağının göz önünde bulundurulması önemlidir. Tekerlekli mobil evler çevre koşullarına maruz kaldığından gerek izolasyon noktasında başarılı olmalı gerekse üretildikleri materyallerin uzun süre dayanıklılık göstermelidir. 

Mobil tekerlekli ev modelleri

Mobil tekerlekli ev modelleri sahip oldukları tekerlekler aracılığı ile istenilen noktadan hedef noktasına taşınabilir. Plakalı ve ruhsatlı römorklu ürünler imarsız arazilerde de konumlandırılabilir. İzin gerektirmeden kurulabilen römorklu mobil evler sundukları avantajlarla her geçen gün yeni modellerde üretilmektedir.

Mobil tekerlekli ev modelleri son derece geniş bir çeşitlilikte karşımıza çıkar. Şık tasarımları ve yaşam konforunu artıran iç dizaynları estetik görünümle bir arada sunulur. Bu noktada önemli olan her zamanki gibi tasarımın ve kalitenin eş zamanlı yaşanabilmesidir.

Cam panellerin olduğu, doğal ahşabın kullanıldığı, hot dip galvanizli yapısal çelik konstrüksiyonu korozyona dayanıklı olan, yaşam alanları ile uyku alanlarının birbirinden ayrıldığı Nomas mobil ev modelleri kaliteleri ve sahip oldukları özel tasarım ile öne çıkar.

Mobil tekerlekli ev modelleri kişiye özel şekilde değiştirilebilir ya da tasarlanabilir. Taşıma ruhsatı çıkabilecek özellikteki tüm tasarım talepleri Nomas Tiny House tasarımcıları tarafından değerlendirilebilir ve kişiye özel mobil ev modeli tasarlanabilir.

Türkiye’de mobil evler ne zaman kullanılmaya başlandı?

Türkiye’de mobil evlerin kitlelerce fark edilmesi ve tercih edilmesi çok eskiye dayanmıyor. Pandemi ile şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin çoğalması sonucu ekonomik yaşam alanlarına duyulan ihtiyaç belirgin ölçüde artış gösterdi.

Mobil evlerin konumlandırılması için imar izninin gerekli olmaması, zeytinlik ve tarla gibi farklı arazilere yasal izin alınmasına gerek kalmadan koyulabilmeleri ile Türkiye’de mobil evlerin kullanımı hız kazandı.

Mobil evin içi nasıl yapılır?

Mobil evlerin iç tasarımları farklılaşabilir. Genel anlamda mobil evlerin içleri minimal bir yaşamın tüm gerekliliklerini yerine getirecek kriterler doğrultusunda tasarlanmıştır. Mobil evlerin imalatı ve tasarımı multidisipliner mühendislik anlayışının bir sonucu olarak gerçekleştirilir.

İç tasarımda tüm detayların düşünülmesi ile taşınabilir ev modelleri son derece işlevsel yaşam alanları haline getirebilir.

Nomas M1 ve Nomas M2 mobil ev modelleri bu söylemleri doğrular niteliklere sahiptir. Compact laminant ıslak hacim kapısı, masif meşe mutfak tezgâhı, seramik rezervuarlı klozet, ankastre duş seti ve dolaplı banyo lavabosu bulunmaktadır. Tüm bu özelliklere ek olarak Nomas M1 modelinde ısı yalıtımlı camlar, antrasit alüminyum veya PVC doğramalar gibi ek özellikler de bulunmaktadır.

Nomas mobil ev modelleri maksimum konfor sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Uyku ve yaşam alanlarının birbirinden ayrılması yoluyla mobil evin kullanışlılığı artırılmıştır.

Standart tasarımlarda değişiklik mümkün mü?

Mobil evlerin standart tasarımlarında değişiklik yapılabilmekle birlikte bu sorunun yanıtı üreticilere göre değişebilmektedir. Nomas mobil evler iki ayrı modelde sunulmaktadır. Uzmanlarımız müşterilerimizin hayallerine kavuşabilmesi adına modellerde değişiklik yapabilmekte ve aynı zamanda kişiye özel tasarlanan mobil evlerin üretimi de gerçekleştirilebilmektedir.

Mobil ev başka hangi isimlerle anılır?

Mobil evler birçok farklı isimle anılmaktadır. Taşınabilir ev, seyyar ev, mobil konteyner, yürüyen ev, hazır yürüyen ev , yürüyen prefabrik ev en sık kullanılan isimlerine örnek olarak gösterilebilir.

Tekerlekli ahşap ev ile mobil ev aynı mı?

Teknik olarak tekerlekli ahşap evler de mobil ev sınıfına girer. Zeminde bulunan tekerleklerle taşınabilirler, altyapı gerektirmezler ve bu özellikleri ile taşınabilir evler arasında yer alırlar. Ancak Nomas mobil evler tekerlekli ahşap evlerden çok daha fazla özelliği kaliteyle birleştirir. Korozyona dayanıklı çelik konstrüksiyona sahiptir, yalıtım seçenekleri ve lüks iç tasarımı ile minimal yaşamda maksimum konfor sunar.

Mobil evlerde kaç kişi yaşayabilir?

“Taşınabilir evlerde kaç kişi yaşayabilir?” sorusunun yanıtları merak edilenler arasında yer alıyor. Mobil evlerin metrekareleri değişiklik gösterebildiği için model özelinde sorunun yanıtının verilmesi daha doğru bir yaklaşım olarak kabul edilebilir. Nomas mobil evler iki ayrı modelde üretilmektedir.

Hayatımı bu evlerde geçirebilir miyim?

Taşınabilir evler yaşam için tüm temel gereklilikler düşünülerek tasarlanmıştır. Minimal bir yaşam sürmek isteyen kişiler mobil evlerde yaşamlarını sürdürebilirler.

Bu noktada önem kazanan temel unsurlardan biri tercih edilen taşınabilir ev modellinin her mevsim yaşamaya uygun, ihtiyaçları karşılayacak özelliklerle donatılıp donatılmadığıdır. Nomas mobil evler minimal yaşamaya karar verenlere mükemmel bir deneyim yaşatmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Mobil evler yasal mı?

Mobil ev satın almayı düşünenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri mobil evlerin yasal olup olmadığıdır. Mobil evler yapı niteliği taşımadıkları için inşaat ruhsatı olmadan kullanılabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken mobil evlerin inşaat ruhsatına değil çekme karavan ruhsatına sahip olduğudur.

Nomas tekerlekli evler plakalıdır ve ruhsatlı çekme karavan statüsüne sahiptir. İmara tabi olmadığından herhangi bir araziye taşınabilirler. O2 çift dingil yarı römork çekme karavan olarak tanımlanırlar. Motorları bulunmadığı için Motorlu Taşıtlar Vergisine tabi tutulmazlar. Mobil evlerin plaka ve ruhsatları Nomas tarafından çıkarılır.

Nomas mobil evlerin karayollarında kullanılabilmesi için B veya E sınıfı ehliyete sahip olunması gerekir. En verimli şekilde çekilebilmesi için aracın pickup tarzında ve 2,5 litre motor hacmine sahip olması önerilir. Evinizi en verimli şekilde taşımak için gereken bu standartlar olası sorunların ortadan kaldırılması için önemlidir.

Mobil ev ruhsatı nasıl alınır?

Mobil ev inşaat ruhsatına tabi değildir. Çekme karavan statüsünde yer alırlar. Plakaları ve ruhsatları Nomas tarafından çıkarılır. Nomas mobil ev modelleri O2 römork tipine sahiptir. Karşılığı 751 – 3500 kilogram ağırlıktır. Vergiye tabi değildir, kendisine ait bir plakası bulunur. Çekme karavan ruhsatı gereklidir.

Trafik sigortası zorunlu olmasa da eğer karayoluna ile taşınmak istenirse her sene 1 kere TÜV muayenesinden geçmesi gerekir. Nomas, araç plakasını ve çekme karavan ruhsatını temin eder.

Mobil evin ömrü ne kadar?

Mobil evlerin ömrü imalatları sırasında kullanılan malzeme kalitesine göre değişiklik gösterebiliyor. Kaliteli evlerin galvanizli yapısal çelik ömrünün 100 yıldır. Bu noktada taşınabilir ev imalatı için tercih edilen materyallerin dayanıklılığı son derece önemli. Nomas mobil evlerde korozyona karşı dirençli hot dip galvanizli yapısal çelik konstrüksiyon kullanılıyor.

Kışın taşınabilir evde oturulabilir mi?

Mobil evlerin yalıtımları eksiksiz bir şekilde yapıldığında bu evlerde dört mevsim oturmak mümkün. Her zamanki gibi imal edilen mobil evlerin özelliklerinin bu noktada değerlendirilmesi gerekiyor. Her mobil ev aynı olmadığından karar verme sürecinde değişkenlerin incelenmesi önem taşıyor.

Nomas mobil ev modelleri Thermowood Finlandiya çamı dış cephe kaplamaları, Coat Coil Alüminyum veya Boyalı Saç Kenet Çatı ve Cephe Kaplamaları, çatı ve duvar bölümlerinde taş yünü veya mineral yün ısı ve ses izolasyonu ile sunuluyor. 

Güneş enerjisi mümkün mü?

Elbette, mobil evlerde güneş enerjisi kullanımı son derece yaygın şekilde tercih ediliyor. Gerek seyir halindeyken gerekse sabit konumdayken güneş enerjisi ile elektrik elde etmek mümkün olabiliyor. Nomas mobil evlerde sıva altı Halogen Free 220 volt elektrik tesisatı bulunuyor. 18000 BTU klima için elektrik ve mekanik altyapı da mevcut.

Mobil evi hangi araçlar çekebilir?

Taşınabilir evlerin efektif şekilde ilerleyebilmesi ve maksimum faydalarının deneyimlenebilmesi için farklı güçte araçlarla çekilmesi gerektiği söylenebilir. Nomas taşınabilir tiny house modelleri için önerilen araç 2,5 litre motor hacmine sahip olan pickup araçların kullanılmasıdır.

Mobil evin vergi durumu nedir?

Mobil ev inşaat ruhsatına sahip değildir, yapısı gereği tekerlekli olsa da motoru bulunmadığı için MTV ödemesi gerekliliği de ortaya çıkarmaz. KDV dışında herhangi bir vergi zaruriyeti bulunmamaktadır.

Anahtar teslim mi yapıyorsunuz?

Evet, Nomas Tiny House teslim süreçleri, anahtar teslim özelliği taşımaktadır. Müşterilerimize evleri belirtilen adrese Apec sevkiyat araçları ile teslim edilir. Alternatif olarak Apec Taşköprü üretim tesisinden müşteri tarafından da teslim alınabilir.

Genel olarak taşınabilir ev mantıklı mı?

Son yıllarda kalabalıklaşan şehirler, küresel salgınlar, depremler ve doğa ile buluşamama gibi birçok neden minimal yaşama gösterilen ilgiyi artırmış, bireylerin yeni ve son derece sade bir hayat tarzına yönelmesine neden olmuştur.

Taşınabilir ev gerek imarsız arazilere konumlandırılabilmesi, gerekse en temel ihtiyaçlara efektif yanıtlar sunabilmesi ve ekonomik çözümler üretebilmesi ile son derece mantıklı seçimler arasında gösterilmektedir.

İnşaat izni olmayan arsalar için tek öneri mobil ev mi?

İnşaat izni olmayan arsalar için değerlendirilebilecek alternatiflerden biri mobil evlerdir. Mobil evlerin haricinde karavanlar da tercih edilebilir. Ancak Tiny House sınıfına giren ve taşınabilir nitelik taşımayan yapılar arazinin bağlı olduğu belediyenin izinlerine bağlıdır.

...