...
Blog

TAŞINABİLİR EVLERİN KULLANIM ALANLARI

7 Ocak 2023

Mobil bir ev satın alacaksınız. Satın aldığınız anda amacınızın belli olması gerekir. Yani taşınabilir evi neden satın aldığınız bellidir. Yine de fikir vermesi açısından taşınabilir evler ve kullanım amaçları hakkında bu yazıda sizlere bazı bilgiler vereceğiz. 

Nereye Kurabilirsiniz?

Taşınabilir evler ruhsatlıdır. Yani çok amaçlı kullanabilirsiniz. İmarlı ya da imarsız arazilere kurulumunu yapabilirsiniz. Hatta izin alındığı sürece sit alanı olan yerlere bile kurulum yapabilirsiniz. 

Araç statüsünde olduğu için imar kanunlarına tabi değildir. 

Turizm Amaçlı

Taşınabilir evler genellikle turizm amaçlı kullanılıyor. Yani her sene aynı yerde tatil yapmaktan sıkılanların, farklı yerler görmek isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Aslında son zamanlarda bu kadar popüler olmasının nedeni, evin istenilen yere götürülebilmesi. 

Emekli olanlar ya da özgür yaşamayı tercih edenler için sürekli başka yerler görmek gerçekten de cazip bir şey. 

Kamp Amaçlı

Ülkemiz insanında doğayla iç içe olmak vardır. Mangal ve piknik kültürümüz de aslında doğaya olan bağlılığımızdan kaynaklanır. Bazı insanlar ise doğayla daha fazla iç içe olmak ve doğada daha fazla zaman geçirmek ister. 

Normal şartlarda kamp yapmaya kalksanız, bir sürü malzeme götürmeniz, kamp çadırı için aracınızda yer açmanız, çadırı kurmak için bir sürü zaman harcamamız gerek. 

Tiny house ile kamp yaptığınızda ise zaten her şeyi evinizde ve eviniz de kamp alanındadır. Çadır kurmak ve toplamak için saatler harcamanıza da gerek yok. 

Ne kadar güzel değil mi?

Sürekli Kullanım İçin

Emekli oldunuz ve emekli olmadan önce görmek istediğiniz yerlere  gitmek için artık önünüzde hiçbir engel yok. 

Görmek istediğiniz yerlere evinizle gitmeye ne dersiniz?

Son zamanlarda dünya genelinde birçok kişi tiny house ile birçok yeri görmeye gidiyor. Yani evlerini gezdikleri yere götürüyorlar. Ülkemizde bu kültür henüz yaygınlaşmış değil ama her geçen gün daha da popülerleştiğini söyleyebiliriz. 

Ofis Alanı Olarak

Artık tüm dünyada freelancer olarak çalışmak çok popüler. Mesai kavramına takılmadan serbest bir şekilde istediğiniz yerde çalışabiliyorsunuz. 

Peki ya hem farklı yerler görerek, hem tatil yaparak dilediğiniz yerde çalışmaya ne dersiniz?

Tiny house’unuzu ofis alanı olarak kullanılabilir ve farklı mekanların enerjisiyle evinizde uzun süreler çalışabilirsiniz. Freelancer çalışmanın zorluklarından birisi de hep aynı yerde çalışmanın sıkıcı olması ve konsantrasyonu olumsuz yönde etkilemesidir. 

Tiny house ile bu monotonluğu aşmak mümkündür. 

Cafe ve Restoran Olarak

Tiny house cafe! Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi? Taşınabilir evler ticari amaçlı da kullanılabilir. Sıcak bir ev ortamında bir yudum kahve içmeyi ve bir şeyler yemeyi herkes sever.

Taşınabilir evler kafe olarak kullanılabilir, ancak gerekli izinlerin ve ruhsatların alınması gerekir. 

Ayrıca satın almadan önce kafe konseptine uygun olması gerektiğini belirtmeniz gerekiyor ki tasarımı ona göre gerçekleştirilsin. 

Mağaza Olarak

Butik tarzı mağaza olarak taşınabilir evler kullanılabilir. Her ne kadar ülkemizde yaygın bir uygulama olmasa da, mobil evler bu şekilde kullanılabilir. Sonuçta mağaza bir işletme olduğu için gerekli izinleri ve ruhsatları almanız gerekir. 

Unutmayın!

Ev ruhsatı ile ticari ruhsat farklı konulardır. Ticari bir işletme ister seyyar isterse sabit olsun, işletme ruhsatı almadan ticaret yapılamaz. 

Gerekli olan ruhsatları mağazayı konumlandıracağınız yerin belediyesinden alabilirsiniz. 

Taşınabilir evleri ticari amaçla kullanabilmek için, ticari amaçla düzenlenmiş alanlara park edilmesi gerekir. 

Taşınabilir evler ve kullanım alanları ile ilgili sizlere detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız bu yazımızdan büyük keyif almışsınızdır.

...