...
Blog

Tiny House Benim İçin Uygun Bir Yatırım mı?

18 Kasım 2022

Değişen yaşam koşulları, özellikle son yıllarda global anlamda yaşanan pandemi; yaşam şekillerini de büyük ölçüde etkilemiştir. Alışılagelmiş yaşam biçimlerinden yeme içme alışkanlığına kadar birçok rutin değişirken gayrimenkul alanında da büyük değişimler ortaya çıkmıştır.

Özellikle pandeminin etkisi insanların doğaya kaçış serüvenini canlandırmış ve taşınabilir ev olarak bilinen Tiny House’lar yoğun talep görmeye başlamıştır. Minimal bir yaşam deneyimi sunan bu mobil evlere sahip olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu; uygun bir yatırım aracı olup olmadığıdır. “Bir mobil eve yatırım yapmak benim için mantıklı mı?” sorusunun cevabını bulmak isteyenler için bu yazımız, kararlarını netleştirmelerine yardımcı olacaktır. 

Yatırım düşüncesinden önce elinizdeki bütçeyi doğru hamleyle yönetebileceğinizden emin olmanız için öncelikle “Tiny House” kavramını tüm detayları ile bilmeniz gerekmektedir. Mobil evler, temelde prefabrik yapı türlerinden biridir. Ancak bir Tiny House’u prefabrik evden ayıran en önemli nokta; sabit bir konumda değil, tıpkı bir karavan gibi dilediğiniz yere taşıyabilmenizdir.

Bazı taşınabilir evler tekerlekli bazıları ise romörk ile taşınmaya uygun şekilde tasarlanmıştır. Bu da demek oluyor ki sahip olduğunuz küçük evinizin manzarası; siz nerede olmak istiyorsanız size onu verecektir. İsterseniz bir sahil kasabasında deniz manzarası isterseniz doğayla iç içe orman manzarasını taşınabilir Tiny House ile deneyimleyebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında, özellikle emlak fiyatlarındaki artış göz önüne alındığında, mobil eve yatırım yapmak mantıklı mı? Cevabımız: Kesinlikle evet! 

Tiny House Hangi Malzemelerden Yapılır?

Tiny House, alışkın olduğumuz betonarme yapılar gibi değildir. Temel yapı malzemesi olarak çelik bilinse de çelik materyaliyle bileşen birçok ahşap ve yalıtım malzemesi kullanılmaktadır. Burada önemli olan konu; bir tekerlekli ev satın almak istediğinizde yaşam alanınızın koşullarına uygun yeni nesil sürdürülebilir materyallerle tasarlanmış olmasıdır. Nem ve yağışın yoğun olduğu orman gibi alanlarda neme dayanım gösteren ahşap türü tercih edilmektedir.

Hava koşulları da göz önünde bulundurulduğunda taşınabilir ev içerisindeki ısının izolasyonunu sağlamak için doğru yalıtım ürünlerinin kullanımı önem arz etmektedir. Bu sebeple yalıtımda taş yünü, mineral yün ve özel izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır. Deniz kenarında uzun süre kalacaksanız tuza yüksek dayanım gösteren materyaller kullanılmaktadır. Kapı ve pencere detaylarında ise doğru ısı yalıtımını arttırmak için izolasyon dolgulu alüminyum veya yüksek kaliteli profillerden üretilmiş PVC doğrama sistemleri yer almaktadır. 

Tiny House’ta Kışın Yaşanır Mı? 

Tiny House’lar dört mevsim tüm hava koşullarına uygun standartlarda tasarlanmaktadır. Yapım aşamasında kullanılan izolasyon malzemeleri sayesinde tüm zorlu koşullarda bile tekerlekli taşınabilir evinizde yaşayabilirsiniz. Dilerseniz soğuk kış aylarında ısınmak için kuzine soba kurabilirsiniz. Alternatif çözüm olarak LPG hermatik sobalar ve elektirikli ısıtıcılar ile soğuk dönemlerde Tiny House’ta sıcak yaşam alanları oluşturabilirsiniz. 

Tiny House Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır? 

Nomas Tiny House’un yapım aşamasında kullanılan korozyon direnci yüksek pregalvanizli çelik konstrüksiyon şase ve römork çelik karkasının herhangi bir bakıma ihtiyacı yoktur. 

Ancak özellikle dış cephelerde kullanılan ahşap ürünlerin ThermoWood işlem görmüş ahşap olması son derece önemlidir. ThermoWood; ahşabın yüksek derecede ısı (185°C ve 212 °C) ve su buharıyla(hiçbir kimyasal kullanılmadan) termal modifiye edilmesi işlemidir. 

ThermoWood işlem görmüş ahşabın içerisindeki nem tamamen alınmıştır. Zaman içerisinde hareket etme, dönme, kavrulma gibi deformeler bu ahşaplarda meydana gelmez. Ayrıca çürüme, böceklenme gibi sorunlar da ortadan kalkar. Ahşabın görüntüsünün parlak olması isteniyorsa birkaç yıl ara ile sadece vernikleme / boyama işlemi yapılması yeterlidir. 

İç mekan kaplamalarda ise marin kontrplak ürünleri kullanılmalıdır. Marin Kontrplak, suya ve  neme dayanıklı özel bir ahşap malzemedir. Marin kontrplaklar, Kayın, Kavak ve Huş gibi  çeşitli ağaçlardan elde edilmektedir. En kaliteli ve düzgün yüzeyler Huş ağacından üretilen marin kontrplaklardan elde edilir. Nomas TinyHouse’larda, özel talepler dışında, standart olarak huş marin kontrplak ürünler kullanılmaktadır. Nomas Tiny House’larda tüm hava koşullarına karşı yüksek dayanım gösteren söz ettiğimiz gibi özel materyaller kullanıldığı için özel bakım periyotlarına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Tiny House Bakımında  Nelere Dikkat Edilmeli? 

Sahip olduğunuz küçük evin bakımı yalnızca ahşap ürünlerinden ibaret değildir. Sıcak mevsimlerde içeride klima kullanıldığı için doğal havalandırmaya da ihtiyaç duyulmaktadır. Gün içinde mutlaka iki kez en az 1 saat cam ve kapıları açarak doğal yollarla havalandırma sağlamanız önemlidir. Klimanızın da bakımını ihmal etmemelisiniz. 

Çekme evinizin çatısının bakımına özen göstermelisiniz. Yağışlı dönemlerde, özellikle yağışın uzun sürdüğü bölgelerde, çatıda küçük su birikintileri oluşabilir. Bunun önüne geçmek için çatı bakımını düzenli olarak yapmalısınız. 

Soğuk kış aylarında, betonarme yapıların bile su boru hatları donmaktadır. Küçük evinizin doğanın tam ortasında olduğunu hesaba katarsanız boru hatlarınızı donmaya karşı koruma altına almalısınız. 

Tiny House, küçük bir yapı olduğu için duş aldığınızda, soba yaktığınızda ya da su kaynattığınızda doğru havalandırma yapmazsanız içeride nem oluşacaktır. Uzun süre havalandırmadığınızda nem, ahşap yüzeylerin zarar görmesine neden olabilir. 

Dış cephe, hava koşullarına en çok maruz kalan bölgedir. Yağışlar, havanın bir ısınıp bir soğuması, ani değişimler gibi istenmedik etkenler, dış cephe kaplamasını zamanla aşındırabilir. Bu nedenle dış cephenizi belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Gerekli durumlarda bakım ve onarımını yapmalısınız. 

Tiny House’un Ekonomik  Ömrü Ne Kadardır?

Nomas Tiny House, yeni nesil sürdürülebilir materyallerle oluşturulduğu için kendine özgü yapı karakteri vardır. Korozyon direnci yüksek, pregalvaniz kaplamalı yapısal çelik konstrüksiyondan oluşan, cephesinde ThermoWood ahşap ve kaliteli izolasyon malzemeleri gibi ürünlerle donatılmış bir tinyhose’a sahipseniz yalnızca üreticinin belirttiği periyodik bakımları yaparak 50 yıla kadar kullanım ömrü elde edebilirsiniz.  

Tiny House Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Tiny House satın almadan önce mutlaka üretim aşamasında kullanılan ürünlerin kalitesini öğrenmelisiniz. Doğru, kaliteli ve sürdürülebilir materyal kullanımı küçük evinizin uzun ömürlü olması demektir. 

İzolasyon yapı malzemelerinin kalitesi, sizi sıcak ve soğuk hava koşullarında zorlamayacaktır. İzolasyonu iyi yapılmış bir küçük ev satın almaya özen göstermelisiniz. 

Üretici firmanın çekme evinize verdiği garanti süresi önemli noktalardan biridir. Garanti kapsamında sunulan koşulları dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. 

İmar yasalarını tam ve doğru şekilde bilmeniz gerekir. Tekerlekli mobil evlerde imar problemi yaşamazsınız. Ancak sabit bir Tiny House satın alacaksanız imar yönetmeliklerine uygun olmalıdır. 

Tiny House içerisinde kullanılan elektronik ürünlerin garanti süresi veya garanti kapsamında olup olmadığını da mutlaka bilmelisiniz. 

Nomas TinyHouse’ların satın alındığından itibaren malzeme ve işçilik garanti süresi “Garanti Belgesi Yönetmeliği’ne tabi karavan sınıfı araçlarda olduğu gibi” 2 YIL’dır. Bununla birlikte korozyon direnci yüksek  pregalvaniz kaplamalı yapısal çelik konstrüksiyon kullanarak ürettiğimiz Nomas Tiny House şaselerin kullanım ömrü ise 100 Yıldır.

Yapısal çelik dışında kalan ürünler için verdiğimiz 2 yıl malzeme ve işçilik garantisi sonunda da ürünlerimizin arkasında durmaya ve müşterilerimize mümkün olan her türlü konuda destek sağlamaya devam ediyoruz.

Tiny House Gelecekte Yasaklanabilir Mi ? 

Tiny House iki farklı şekilde üretilmektedir. Sabit olarak tasarlanan küçük evler, arazi üzerinde konumlandırıldığı için imar kanununa tabi tutulmaktadır. Yasal bir arazi üzerinde bulunan Tiny House’un yasaklanma gibi bir durumu söz konusu değildir. 

Çekme ev olarak bilinen taşınabilir Tiny House’lar ise trafik yönetmeliklerine uygun standartlarda olduğu sürece herhangi bir yasak durumu yoktur. 

Tiny House’a Kredi Çıkar Mı?

Tiny House yaşam biçimine geçiş yapmak veya doğaya kaçmak istediğinizde, tatilde kısıtlı alanlarda olmak yerine özgürce hareket alanı sunan taşınabilir evler konusunda merak edilen bir diğer konu ise krediye uygun olup olmadığıdır. Artık bankaların yeni kredi politikalarında uygun faiz oranları ile Tiny House kredisi verilmektedir. 

Tiny House (Çekme Ev)  Mantıklı mı? 

Son dönemlerde yükselen değer olarak adlandırılan çekme evler ile ilgili tüm soruları yukarıdaki  yazımızda sizler için değerlendirdik.  Aklınıza gelebilecek soruların dışında önemli konulardan biri mantıklı olup olmadığıdır. Buna karar vermeden önce sizin isteklerinizi tam bir değerlendirmeye almanız gerekir. 

Genel anlamda Tiny House, alışkın olduğumuz evlerden farklı olarak dilediğiniz yerde konumlandırılabilmektedir. Gittikçe beton yapıların arttığı şehirlerin gürültüsünden uzaklaşmak için bir mobil ev, doğanın kucağında şehrin konforunu yanınızda götürebileceğiniz bir yaşam alanı sunmaktadır. 

İmar ve trafik kanunlarına uygunluğu, bankalar tarafından krediye uygun bulunması Tiny House’a bakış açısını olumlu yönde etkilemektedir. 

Emlak fiyatlarıyla karşılaştırıldığında çok daha az bütçe gerektirmesi, çekme evleri cazip kılan özelliğidir. Ailenizle ve sevdiklerinizle şehrin gürültüsünden uzak, konforlu bir dinlenme alanı arayanlar için en doğru ve ekonomik seçim kesinlikle çekme evlerdir. 

Tiny House’u cazip kılan bir diğer konu ise çok fazla rağbet görmesidir. Sahip olduğunuz çekme evinizi dilediğiniz zaman kolaylıkla bir başkasına satabilirsiniz. 

Yüksek bütçeler gerektirmeyen, arz talep dengesinin yoğun olduğu Tiny House; size hem doğal bir yaşam deneyimi sunması hem alışkın olduğunuz konforu vaat etmesi hem de dilediğiniz yerde konumlandırabilmeniz bakımından oldukça mantıklıdır.

...